Schodołazy to specjalistyczne urządzenia przeznaczone do transportu po schodach osób niepełnosprawnych, starszych lub mających problem z samodzielnym poruszaniem się. Stanowią niezwykle ważne rozwiązanie w miejscach, gdzie tradycyjne windy czy rampy są niewystarczające lub niemożliwe do zainstalowania. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów schodołazów, które różnią się konstrukcją, sposobem działania oraz przeznaczeniem. Sprawdź najważniejsze typy schodołazów, ich cechy oraz możliwości.
Do czego służy schodołaz i gdzie się sprawdzi?
Transportery schodowe, zwane potocznie schodołazami są mobilnymi urządzeniami, które zapewniają pokonywanie barier architektonicznych przez osoby poruszające się na różnego rodzaju wózkach inwalidzkich. Nie są montowane na stałe na wybranych schodach, natomiast można je łatwo przemieszczać i wykorzystywać wielokrotnie zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej.
Są to proste w obsłudze urządzenia, które można wykorzystać w miejscach bez dostępu do windy czy ramp. Sprawdzą się w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szpitale, urzędy, muzea, galerie czy inne instytucje. Dodatkowym atutem są niewielkie rozmiary, dzięki czemu bez problemu można je wykorzystać na wąskich klatkach schodowych. Są wszechstronne i funkcjonalne. Podczas użytkowania schodołazów należy pamiętać, że zazwyczaj wymagana jest pomoc drugiej osoby.
Schodołazy gąsienicowe oraz schodołazy kroczące
Generalnie dostępne są dwa rodzaje schodołazów – kroczące oraz gąsienicowe. Oba warianty posiadają swoje wady i zalety, dlatego, zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu, zapoznaj się z ich mechanizmem działania oraz funkcjonalnościami. W zależności od wybranego sprzętu, schodołaz może posiadać wbudowane krzesło transportowe lub może być dedykowany dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.
Schodołazy kroczące
Jeśli chodzi o schodołaz kroczący, to może być używany zarówno w przypadku schodów prostych, jak i kręconych. Wykorzystuje mechanizm kroczący, który polega na tym, że pokonywanie schodów odbywa się za pomocą kół prowadzących. Świetnie sprawdzi się podczas transportu po stromych schodach o kącie nachylenia zazwyczaj do 35 stopni, a także wąskich schodach o minimalnej szerokości 60 cm. Schodołazy elektryczne kroczące są wyposażone w silniki elektryczne, dzięki czemu korzystanie z niego wymaga mniej siły.
Jego zalety to przede wszystkim lekka waga, przystępne rozmiary, regulacja prędkości, praca w różnych trybach (ciągły, przerywany) czy przemieszczanie się po schodach prostych i zabiegowych. Co więcej, zazwyczaj są dostępne w zestawie z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem. Korzystanie ze schodołazów kroczących wymaga asysty drugiej osoby.
Schodołazy gąsienicowe
Schodołazy gąsienicowe są wyposażone w specjalne gąsienice, które umożliwiają poruszanie się po schodach na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Urządzenie jest zwykle montowane na schodach i przemieszcza się po nich za pomocą gąsienic, które zapewniają stabilność i nie wymagają użycia siły operatora.
Schodołazy gąsienicowe są idealne w miejscach, gdzie schody mają do 35 stopni kąta nachylenia, które uniemożliwiają instalację innych rodzajów schodołazów. Mogą być stosowane zarówno w budynkach publicznych, jak i prywatnych. Dużym atutem jest możliwość rozłożenia na dwie części, dzięki czemu transport w bagażniku małego samochodu nie stanowi problemu. Jest wysoce uniwersalny i pasuje do większości wózków inwalidzkich. Większość modeli jest także wyposażone w hamulec elektromagnetyczny, który zapewnia pełne bezpieczeństwo. Ten rodzaj schodołazu jest większy w porównaniu do modelu kroczącego, a także nie sprawdzi się na stopniach zaokrąglonych i na wąskich klatkach schodowych z małymi podestami.
Schodołazy krzesełkowe
Opisane powyżej schodołazy kroczące i gąsienicowe mogą występować w dwóch rodzajach – z możliwością podłączenia wózka lub z własnym krzesłem transportowym. Urządzenia dedykowane wózkom inwalidzkim są zazwyczaj uniwersalne i umożliwiają podłączenie większości modeli. Modele krzesełkowe są przeznaczone do transportu osób, które mają trudności z poruszaniem, ale nie jeżdżą na wózku.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie schodołazu?
Przed podjęciem decyzji o zakupie schodołazu, należy dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki wpływające na jego użytkowanie. Po pierwsze rozważ, gdzie schodołaz będzie używany. Ważne jest również ocenienie rodzaju schodów, które będą pokonywane – proste czy też zabiegowe. Dodatkowymi czynnikami są waga i kondycja osoby korzystającej z urządzenia oraz stopień jej mobilności.
Skorzystaj z pomocy profesjonalnego doradztwa pracowników Tanie Schodołazy. Nasza firma oferuje funkcjonalne rozwiązania, w tym różne modele schodołazów, zarówno nowych, jak i używanych. Zapewniamy kompetentną obsługę i rzetelne informacje o sprzedawanych produktach.